Kriis ja lein

Kriis on inimese reaktsioon ootamatule sündmusele. See on normaalse psüühika reaktsioon ebanormaalseks muutunud olukorrale. Selliste olukordade peale ei mõelda kuigi meelsasti. Psüühiline kriis on protsess, mille käigus inimene kohaneb muutunud olukorraga. Esimene reageering on tavaliselt shokk, mille eesmärk on pehmendada juhtunu jõudmist teadvusesse. Shokk kestab mõnest sekundist mõne päevani.

Kui inimene kaotab kellegi tähtsa, läbib ta igati loomuliku leinaprotsessi. Lein on loomulik ja ette ennustatav. Aja jooksul aitab see inimesel kaotusega leppida ja sellest aru saada. Lein hõlmab endas erinevaid emotsioone, tegevusi ja enese väljendusi, mis kõik aitavad kaotusega leppida. Kuid pea meeles, et lein väljendub igal ühel erinevalt. Iga kaotus on erinev.

Lein on normaalne kaotusele järgnev reaktsioon ning osa elust, see ei ole haigus, vaid loomulik reaktsioon äärmuslikule olukorrale. Lein võib olla väga erinev, kuid alati vajalik protsess ning see on palju pikem periood kui arvatakse. Lein algab tavaliselt šokiga, mil inimene pole võimeline midagi tundma. Lein on sügavalt isiklik -  kaasneda võivad rahutus, väsimus, süütunne, kurbus, hulluksminemise tunne, aga ka kergendus, rõõm. Leinal oma isikupärane rütm, mis tugevneb lahkunuga seotud tähtpäevade, kohtade jms ligiduses.

Lein peale pikka haigust võib erineda ootamatu surma järgsest leinast. Kui keegi on ravimatult haige, võivad nii pere, sõbrad kui ka patsient ise hakata leinama peagi saabuva surma ootuses. See on normaalne reaktsioon. See võib aidata inimestel lõpetada pooleli olevad asjad ja ette valmistuda tegelikuks kaotuseks, kuid ei pruugi veel vähendada valu, mis kaasneb lähedase surmaga. Tavaliselt kasutavad lahkunu lähedased aega vahetult enne tema surma enda füüsiliseks ja emotsionaalseks ettevalmistamiseks. Selles staadiumis võivad lähedased tunda vajadust haigest emotsionaalselt eemalduda. Paljud inimesed arvavad, et nad on kaotuseks ette valmistunud, kuna surm on ette teada. Kui nende lähedane aga tegelikult sureb, võib see ikkagi põhjustada šoki ja tuua kaasa ootamatu kurbuse ning kaotustunde. Enamuse inimeste jaoks algab tavaliselt leinaprotsess tegeliku surma hetkest.

Meie meeskond aitab:

  • pakkudes nõustamist kriisisituatsioonis

  • pikaajalist leinanõustamist

  • korraldame leinatoetusgruppide tööd 

Koduhospiits -

kompleksteenus, mis aitab eluloojangule lähenejal

elada turvaliselt ja väärikalt oma kodus

+372 5518445

info (ätt) koduhospiits.ee

Estonia, Harjumaa

  • Facebook Social Icon

© 2018 Koduhospiits OÜ

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now